Wstęp
Pudle są starą i znaną rasą. Te psy wpisały się w krajobraz życia człowieka w pracy, sztuce, obyczaju.
Zarys pochodzenia i historii rasy
Pierwsze wizerunki pudli zobaczymy w sztuce XV wieku z terenów Francji, Niemiec, Hiszpanii, co czyni spór o ojczyznę tej rasy ( najbardziej prawdopodobna jest to Francja). Rasa ta jak żadna inna, powstała w chaosie i na odległych od siebie terenach. Jej przedstawiciele byli faworytami największych tego świata, ale i najciężej pracującymi psami: w myślistwie, przy wyszukiwaniu trufli, w cyrku.
Pierwszy pudel w Polsce to pies o imieniu Bielik ( pies królewicza Zygmunta, później Zygmunta Starego) – Matejko umieścił go na obrazie. Na przełomie XVIII i XIX wieku miłośnicy psów w Europie zachodniej zakładali hodowle i urządzali pokazy psów rasowych, na których oceniano zgodność ze wzorcem i piękno psów. Pudel był szczególnie modny w XIX wieku. Ogromną popularnością cieszył się w okresie międzywojennym oraz w latach 60. i 70. Obecnie pudel mimo swoich świetnych cech i użytkowości ustąpił w innym modnym rasom. Są jednak zwolennicy, którzy hodują tą rasę i nie dają jej odejść w zapomnienie. Z etymologicznego punktu widzenia francuskie słowo caniche (pudel) pochodzi od wyrazu cane o znaczeniu „kaczka”. W innych krajach nazwa ta ma związek z pluskaniem w wodzie, przykładowo niemiecka nazwa pudel pochodzi od słowa paddeln – pływać. Jak widać, pudle zawsze były nierozerwalnie związane z wodą. Pierwotnie psy te używane były do aportowania dzikiego ptactwa.
PUDLE TO PSY AKTYWNE I ZAWSZE CZUJNE, HARMONIJNIE ZBUDOWANE, O ELEGANCKIEJ I DUMNEJ POSTAWIE. ZNANE SĄ ZE SWOJEGO PRZYWIĄZANIA DO WŁAŚCICIELA ORAZ ŁATWOŚCI W PROWADZENIU. POWYŻSZE CECHY W POŁĄCZENIU Z DŁUGOWIECZNOŚCIĄ SPRAWIAJĄ, ŻE PUDEL JEST CENIONYM PSEM TOWARZYSZĄCYM TAKŻE DLA ALERGIKÓW
Wzorzec pudla
Pies niegdyś zaliczany do grupy użytkowej, a obecnie do grupy psów towarzyskich.
O proporcjonalnej, harmonijnej budowie i charakterystycznym kręconych, fryzowanych włosach. Jest zwierzęciem inteligentnym, aktywnym, spostrzegawczym, uosabiającego elegancję, dumę i wyniosłość. Chód jego jest taneczny, lekki, niepożądany posuwisty i wyciągnięty. Pies jest znany z wierności, zdolności do nauki i tresury, co czyni z niego wyjątkowo przyjemnego psa do towarzystwa.
Głowa
Wytworna, o prostych konturach, proporcjonalna do tułowia. Powinna być nieco dłuższa niż 2/5 wysokości psa w kłębie. Powinna być dobrze wymodelowana, nie może być masywna i ciężka. Nos wydatny, duży, dobrze rozwinięty. Kufa – profil solidny o prostych liniach, długości 9/10 głowy części mózgowej. Ramiona szczęk prawie równoległe z czaszką, mocne, eleganckie, ale nie szpiczaste. Wargi miernie rozwinięte, niezwisające. Małe kąty wargowe. Układ szczęk normalny, zęby silne. Zgryz nożycowy. Policzki nie wydatne, wymodelowane na kościach. Krawędź czoła nieznacznie zaznaczona. Łuki nad oczami niezbyt wypełnione. Stop mało zaznaczony. Czaszka dobrze wymodelowana, długość jej jest mniejsza niż połowa długości całej głowy. Całość z góry robi wrażenie owalnej, tylko z profilu wypukłe. Bruzda czołowa szeroka między oczami, zwężająca się w kierunku silnie zaznaczonej potylicy. U odmian zminiaturyzowanych potylica jest mniej wydatnie zaznaczona. Oczy wyraźnie żywe, osadzone na wysokości stopu, lekko ukośne. Linia powiek nadaje oczom formę migdałów. Kolor oczu czarny u pudli białych, czarnych, szarych. Ciemnobrązowe lub bursztynowe oczy u pudli brązowych, apricot, red, morelowych. Uszy raczej długie, opadające wzdłuż policzków (niedostające), zaokrąglone, pokryte falistym włosem. Osadzone płasko i szeroko na przedłużeniu linii łączącej wierzchołek nosa z zewnętrznym kącikiem oka. Głowa wysoko i dumnie noszona, szyja bez podgardla i fałdów skóry.
Tułów
W dobrych proporcjach, długość nieco większa od wysokości psa w kłębie. Klatka piersiowa sięga dołem do łokci, grzbiet harmonijny, krótki, prosty, o tej samej wysokości w kłębie, co w zadzie. Lędźwie muskularne i silne. Brzuch i słabizny podciągnięte, ale niepodkasane. Zad zaokrąglony. Ogon osadzony dość wysoko na linii nerek w ruchu unoszony ukośnie.
Kończyny
Kończyny przednie idealnie proste, równoległe, muskularne, o grubym kośćcu, tworzące z kością ramienną kąt 90-100 ˚. Długość łopatki odpowiada długości kości ramieniowej. Staw nadgarstkowy tworzy podłużenie przedniej linii przedramienia. Śródręcze silne, lecz nie masywne prawie proste w profilu. Łapy raczej małe, zwarte, w kształcie owalu. Palce dobrze wysklepione, zwarte błoną pławną.
Kończyny tylnie oglądane z tyłu równoległe, mięsnie rozwinięte i wyraziste, dobrze muskularne uda. Stawy biodrowe, kolanowe i skokowe dobrze widoczne. Spionowanie jest niepożądane. Śródstopie pionowe. Łapy –takie jak przednie. Brak pierwszego palca na kończynach tylnich.
Umaszczenie i szata
Umaszczenie czarne, białe, brązowe, szaro-srebrne, morelowe- apricot, płowe czerwone- red. Kolor powinien być jednolity, bez łat i plam. Szata mocno kędzierzawa, gęsta i obfita, o delikatnej wełnistej strukturze, elastyczna, sprężysta pod naciskiem dłoni, o jednakowej długości i jednakowej fakturze na całym ciele. Po rozczesaniu tworzy jednolite runo na całym ciele.
Wymiary
Pudel duży: 46 - 60 cm
Pudel średni: 35- 45 cm
Pudel miniaturowy : 28-35 cm
Pudel toy ; poniżej 28 cm ( idealny 25 cm)
Opis rasy pudel toy
W Polsce pudel toy jest rzadko spotykany. Ze względu na krzyżowanie pudla toy z miniaturowym w jednym miocie mogą przyjść na świat pieski obu wielkości. Trudno jest dziś utrzymać pożądaną wielkość i typ toya ze względu na jego rozmiary.
Zalety i wady
+ doskonały pies do towarzystwa
+ nadaje się do każdych warunków mieszkaniowych
+ bardzo inteligentny, szybko się uczy
+ uczuciowy i bardzo przywiązany do właściciela, domowników, w tym dzieci
+ łatwy do ułożenia
+ nadaje się do psich sportów i zabaw z dziećmi
+ nie jest agresywny
+ akceptuje inne zwierzęta i innych domowników
+ chętnie się zaprzyjaźnia
+ posiada potencjał uczuleniowy najniższy wśród ras wszystkich psów
+ rasa długowieczna
+ cieszy się dobrym zdrowiem
- higiena zębów ( tworzy się kamień nazębny) tak jak u innych ras
- niekiedy bywa hałaśliwy
-pracochłonna pielęgnacja włosów, chyba że nie są to fryzury wystawowe tylko krótko obcięte